Başlangıç > Bilgisayar, Yazılım, İpuçları > Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Almanın Yolları

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Almanın Yolları

Bu yazımda size her bilgisayar kullanıcısının başına gelebilecek bir olayın, ipuçlarından bahsetmek istiyorum. Olay, ekran görüntüsü almak.

Hepimizin bildiği gibi klavyemizin “Print Screen” tuşu bunu yapıyor. Ancak biz daha profesyonel çözümler arayabiliriz. Bu çözümler size zaman kazandırabilir, aldığınız görüntüde daha fazla kalite sağlayabilir.

Öncelikle ücretsiz bir programdan bahsedeceğim. Bu programla bilgisayarınızda istediğiniz gibi ekran görüntüsü alabilirsiniz. Belirli bir yeri, otomatik olarak bir pencereyi yada menüyü veya tüm ekranı seçebilirsiniz. Bu programı özellikle bir pencereyi seçmekte kullanacağınızı düşünüyorum, çünkü program bu konuda oldukça hızlı ve iyi. Programın ismi MWSnap, görüntüsü ve indirme bağlantısı aşağıda.

MWSnap - Ekran Görüntüsü Kaydetme Programı

MWSnap - Ekran Görüntüsü Kaydetme Programı

Bilgisayarınıza indirmek için tıklayın ve açılan sayfada “Karşıdan yükle”ye tıklayın.

Ekran görüntüsü kaydetmekte daha detay ve özel olan ancak duyduğunuzda çok ilgileneceğiniz ikinci durumdan bahsedeceğim. Bununla tarayıcınızda izlemekte oldugunuz herhangi bir web sayfasının görünen kısmını veya tümünü kaydedebilirsiniz. Uzun web sayfalarını resim olarak kaydetmek çok uğraştırıcıdır ancak bu seçenekle tek hareket size bunu sağlayacak. Bu seçenek bir program değil Mozilla Firefox’a ait bir eklenti: Pearl Crescent Page Saver Basic. Yani kullanmak istiyorsanız artık Firefox’a geçmelisiniz. (Mozilla Firefox bilgisayarınızda bulunan Internet Explorer ile aynı işi çok daha kaliteli yapan ücretsiz bir yazılımdır.) Eğer Mozilla Firefox bilgisayarınızda yüklü değilse bu adresten indirebilirsiniz. Eklentiye ait resimle birlikte onun da bağlantısı aşağıda olacak. Ancak unutmayın! Firefox’u kurmadan eklentiyi yüklemeye çalışmayın ve eklentiyi Firefox’ta iken yükleyin.

Pearl Crescent Page Saver Basic Firefox Eklentisi

Pearl Crescent Page Saver Basic Firefox Eklentisi

Pearl Crescent Page Saver Basic eklentisi için tıklayın ve açılan sayfada “Add to Firefox”a tıklayın.

Bunlar sadece durağan olarak kaydedebileceğiniz ekran görüntüleriydi. Eğer bir ekran görüntüsünün videosunu almak isterseniz başka araçlara ihtiyacınız olacak.

Kolay gelsin.

Reklamlar
 1. angelflare
  18 Ekim, 2009, 20:20

  En basit ekran görüntüsü alma programlarından biri de prtscr. Özellikle bloga yazı koyacağım zaman çok işe yarıyor, tavsiye ederim.

  Bu linkten bakabilirsiniz.

  http://isinlabizi.wordpress.com/2009/08/23/ekran-goruntusu-alma-ve-duzenleme-programi-prtscr/

 2. 18 Ekim, 2009, 23:49

  Çok basit bir program, tabii ki bu iş için bir çözüm ancak profesyonel değil. Eğer yazındaki programa ait görüntüyü bahsettiğin programla yaptıysan ne yazık ki gerçekten kötü. Programda, herkes Print Screen yaptıktan sonra, onu Paint’e kopyalayıp; JPEG formatında kaydediyormuş gibi davranmışlar ve buna iyilik getirmişler. 🙂 Ne diyelim, ellerine sağlık.

 3. angelflare
  19 Ekim, 2009, 00:22

  görüntü kalitesinin düşük olmasının sebebi yüklediğim resmin boyutunu wordpressde küçültmem. eğer denerseniz aldığı görüntülerde kalite olarak çok kayıp olmadığını görürsünüz. ben de bu programı kurdum şimdi, biraz daha fazla seçenek var gibi görünüyor. teşekkürler, iyi çalışmalar.

 4. 19 Ekim, 2009, 00:26

  Hayır, kaliteye önem vermiyorum. Çünkü bunu düşürmek hem sayfanız açısından hemde sunucu açısından gerekli birşey ancak programda otomatik seçim olmadığından pencereyi tam anlamıyla seçmemiş. Ben biraz bu noktaya takılıyorum. Yani resim bir tarafından kırpılmış görünmesin istiyorum. Tabii ki kişisel görüşüm. Yoksa program ve sunuş güzel. Ama öncede söylediğim gibi program profesyonel değil.

 5. 2 Şubat, 2010, 00:39

  thank you for add site

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: