Başlangıç > Bilgisayar, İpuçları > Resmin İçine Dosya Gizlemek/Saklamak

Resmin İçine Dosya Gizlemek/Saklamak

Bilgisayarda hepimizin birilerinden gizleyecek birşeyi olur. Önemli yerlere ait şifrelerimiz olabilir, bize ait özel bir yazı olabilir, birçok şey olabilir bunlar. Peki bunu kimsenin anlayamayacağı bir şekilde nasıl yapabiliriz?

Gizleyecek dosyanızı çok derinlere taşıyıp üstüne bir de gizli yaparsanız bundan kurtulabilirsiniz, ancak emin olun bilgisayardan çok az anlayan biri bile bunu bulabilir. Öyleyse bizim gizliliğimiz, özelimiz olmayacak mı? Hayır tabii ki de. Size masum bir resme nasıl dosya gizleyebileceğinizi/saklayabileceğinizi anlatacağım.

Masum Örneğimiz: Guiza

Masum Örneğimiz: Guiza

Bu resim oldukça sıradan bir resim olacak, benim örnekte kullandığım, sağda gördüğünüz gibi. 🙂 Gizleyeceğimiz dosya ise Winrar programı tarafından “.rar” uzantısı ile sıkıştırılmış olmalıdır.(Winrar programı bilgisayarınızda yoksa buradan indirebilirsiniz.)  Sıkıştırdığınız dosya sayısı fark etmez, yalnız gizlemek istediğiniz tüm dosyaları tek bir sıkıştırılmış “.rar” uzantılı dosya içine atmış olmanız gerekir.

Örnekte de göreceğiniz gibi şimdiye kadar elimizde masum resmimiz (resim.jpg) ve gizlemek istediğimiz (logo.rar) dosyamız var. Bu dosyalara komut istemcisi üzerinden ulaşacağımız için kolay ulaşılabilecek bir yere, C: dizini altına atıyoruz.

Resmin İçine Dosya Gizlemek C: Dizini

Resmin İçine Dosya Gizlemek C: Dizini

Sonraki adımda bunları birleştirip, herhangi bir isim de resim dosyası yapacağız. Bunu komut istemcisi kullanarak yapacağız. Komut istemcisini açmak için “Başlat -> Çalıştır -> “cmd” (yazıp)” “Tamam” butonuna tıklıyoruz. Komut istemicisi açıldıktan sonra, önce C: dizinine gitmek için “cd c:\” yazıp enter tuşuna basıyoruz. Sonra da resimleri birleştirmek için “copy /B resim.jpg + logo.rar = son resim.jpg” yazıp enter tuşuna basıyoruz. Şimdi C: dizininde “sonresim.jpg” adlı bir resim dosyamız oluştu. Bu dosyanın içinde logo.rar var ve bunu sizin dışınızda kimse bilmiyor. 🙂

Resmin İçine Dosya Gizlemek Komut İstemi

Resmin İçine Dosya Gizlemek Komut İstemi

Tamam, gizleme işlemi bitti ancak siz gizlediğiniz dosyaya nasıl ulaşacaksınız? Resme çift tıkladığımda “Guiza” geliyor. Nerede benim logo.rar dosyam? 🙂 Bunun için o resmi Winrar’la açmalısınız. Bunu da resme sağ tıklayıp önce “Birlikte Aç” sonra “Program Seç” ile listeye ulaştıktan sonra listeden Winrar’ı seçerek onaylamalısınız. Bunun sonucunda Winrar açılacak ve dosyamız görünecek. Ben açtım ve gizlediğim dosya göründü. Tabii ki bu dosya benim .psd uzantılı logo dosyam, çünkü “logo.rar”ı açmış oluyoruz ve içini görüyoruz.

Resmin İçine Dosya Gizlemek Sonuç

Resmin İçine Dosya Gizlemek Sonuç

Bunu siz de deneyebilir. Gerektiğinde kullanmak için öğrenebilirsiniz. Kolay gelsin. 🙂

Facebook'ta Paylaş

Reklamlar
  1. 26 Aralık, 2011, 05:37

    kardesim ben win7 kullanıyorum dediğin şekilde adımları uyguladım fakat erişim engellendi diyor neden olabilir ?

  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: