Başlangıç > Bilgisayar, Yazılım, İpuçları > Resim Boyutlarını Düzenleme

Resim Boyutlarını Düzenleme

Resim Boyutlama Sağ Tık Menüsü

Resim Boyutlama Sağ Tık Menüsü

Bilgisayarla çok fazla işi olmayan ancak herkes gibi işini yürüten insanlar kimi şeylere ihtiyaç duyarlar. Bana göre resim boyutlandırma da bunlardan birisidir. Bir siteye resim koyacaktır ama resmin boyutları uygun değildir, bunun için başka programlar kullanmak istemez; bu hem zaman kaybı hemde bilmediği birşey içinde yüzmek olacaktır. İşte bu konuya parmak basmak istersek yararlı bir Microsoft eklentisi Image Resizer’dan bahsetmemiz gerekir. Çünkü görebileceğiniz en basit ve yararlı işi bu yapıyor.

Eklentinin kurulumu ise kullanımı kadar basit, buraya tıklayarak ilgili sayfayı açın ve “Karşıdan yükle”e tıklayarak, bilgisayarınıza indirin. Kurulumu yaptıktan sonra direkt olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Peki nasıl kullanacaksınız? Kurdunuz ama bir simge yok öyle değil mi? Microsoft eklentisi olduğu için, zaten Windows’a entegre oluyor ve Windows üzerinden kullanıyorsunuz.

Diyelim ki bir resim var ve siz bunu boyutlandırmak istiyorsunuz, resme sağ tıklayıp “Resize Pictures” yada Türkçe karşılığı “Resimleri Boyutla” seçeneğini seçip, ilgili pencereden ayarları yapabilirsiniz. Peki nedir bu ayarlar? Pencereye ait resimde “Advanced” ayarların açık olduğu durumu görüyorsunuz. Birtakım önceden ayarlı boyutlar var ve “Custom” karşısında da sizin ayarlayabileceğiniz boyut kısmı var. Altındaki “Make pictures smaller but not larger” Türkçesi “Resimleri daha küçük yap, büyük değil” seçeneği ile resmin kalitesini düşürmeden, boyutunu indirebilir ve bu şekilde daha tasarruflu web siteler hazırlayabilirsiniz. En son seçenek ile de değişiklikleri direkt olarak aynı resimde yapabilirsiniz eğer seçmezseniz eklenti size yeni bir resim oluşturacaktır; orjinal resim korunacaktır.

Resim Boyutlama Advanced Penceresi

Resim Boyutlama Advanced Penceresi

Size çok basit bir çözüm de bu olsun, umarım yararlı olur. Kolay gelsin.

Facebook'ta Paylaş

Reklamlar
  1. 3 Nisan, 2010, 20:39

    teşekkürler çok güzel ve kullanışlı

  1. 26 Mart, 2010, 17:24

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: