Başlangıç > Bilgisayar, Yazılım, İpuçları > Seçilenler Dışında Tüm Siteleri Engellemek

Seçilenler Dışında Tüm Siteleri Engellemek

Bu yazımda, Windows ortamında internet sitelerinin nasıl engellendiğine değineceğim. Birçok kişinin de bildiği gibi tarayıcılardan istediğimiz siteyi engelleyerek kullanıcının ulaşamamasını sağlayabiliyoruz. Bunu Windows klasörlerinde bulunan hosts dosyası ile de ilgili domainlere “127.0.0.1” IP’sini atayarak halledebiliyoruz. Bugün, tam tersi; yani sadece birkaç siteye ulaşabilmesi ama diğer hepsine erişimin engellenmesi üzerine bir soru aldım. Ufak bi araştırma sonunda bunun da mümkün olduğunu öğrendim. Ey internet, senden de büyük var! 🙂 Bu şekilde her zaman özgürlüğünden ve büyüklüğünden bahsettiğimiz interneti, bir bilgisayar için 3-5 web sitesinden ibaret hale getirebiliriz.

Tersi işlemde olduğu gibi, bunda da “C:\Windows\system32\drivers\etc” klasöründeli hosts dosyasını kullanacağız ancak bilgisayarın tersi şekilde davranabilmesi için de “Yerel Ağ bağlantılarım” altındaki bir özellikte bazı değişiklikler yapacağız. Böylelikle artık hosts dosyasına yazdığımız siteleri girebilecek, diğerlerine giremeyeceğiz.

İlk olarak hosts dosyasının içine girmek istediğimiz adresleri “127.0.0.1 localhost” satırından sonra “IP adresi domain” şeklinde resimde görüldüğü gibi sitelerimizi gireceğiz. Sitenin IP’sini bilmiyorsak, Komut İstemi’nden (Başlat -> Çalıştır -> “cmd” yaz ENTER’a bas) “ping domain” komutu ile öğrenebiliriz. Örnek komut: “ping altingecit.com”; elde edilen örnek IP: “174.120.42.91”. Tırnak(“)ları lütfen yazmayın, sadece komutlar ve örnekler yazıdan ayırt edilebilsin diye eklenmiştir.

Komut İstemi ile Site IP'si Öğrenmek

Komut İstemi ile Site IP'si Öğrenmek

Hosts Dosyasında IP ve Domain

Hosts Dosyasında IP ve Domain

Ardından, “Ağ Bağlantıları” altında bulunan “Yerel Ağ Bağlantıları” simgesine sağ tıklayıp, “Özellikler” penceresine ulaşacak ve daha sonra “Internet Protocol TCP/IP”nin Özellikler penceresini gerekli değişimleri uygulamak üzere açacağız. Son ulaştığımız pencerenin sağ alt köşesindeki “Gelişmiş” butonu ile ise tam olarak değişimi yapacağımız pencereye ulaşacağız.

Yerel Ağ Bağlantıları

Yerel Ağ Bağlantıları

İleri Ayarlar

İleri Ayarlar

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi, “TCP/IP Süzme İşlemini Etkinleştir (Tüm Bağdaştırıcılar için)” seçeneği ve son iki seçimlerdeki “Seçilene İzin Ver” seçenekleri işaretlenecek. Son olarak, sırasıyla “Tamam”, “Tamam”, “Tamam” ve “Kapat” butonları ile çıkışı yapalım ve son önemli adımı, bilgisayarın yeniden başlatımasını karşımıza çıkacak olan pencereden onaylayalım.

Daha İleri Ayarlar

Daha İleri Ayarlar

Böylelikle hosts dosyasına girdiğimiz adresler dışında tüm adresler engellenmiş olacaktır.

Kolay gelsin.

Bu yöntem MADRABAZ rumuzlu arkadaşımdan alınmıştır.

Reklamlar
 1. 29 Ocak, 2011, 02:18

  Hmmm.. TT Net abonesi olduğunuzda ilk modem kurup internete bağlandığınızda sadece ttnet sitesinin açılması da böyle birşey sanırım. hatta son adım olarak “internete bağlan” butonu yapmışlar ona tıklamadan bağlanmıyor artık =P

  • 29 Ocak, 2011, 17:59

   Hahaha:D TTnet’in işleri. 😀 Arada reklam da yapıyorlar ama onu da sanırım modemi kapatıp açtığımızda yeniden yüklenen paketler sayesinde beceriyorlar. En iyisi modemi sonsuza kadar açık tutmak ancak bu sefer de elektrikler gidiyor. 😀 Düzen sağlam kurulmuş yani. 😛

 2. 20 Mart, 2011, 16:26

  Good article the author writes the site.

 3. 1 Haziran, 2011, 02:52

  güzel bir mantık teşekkürler

 4. reşat
  3 Ekim, 2011, 10:01

  BUNU yapınca MSN de açılmıyor

 5. selim
  9 Aralık, 2011, 21:14

  kardeşim tmm dediğin oluyor. ama. örneğin sadece. mynet.e izin veriyorum. herşey tmm. diğerlerini açmıyor. ama myneti açıyor fakat hiçbirşey yükleyemior. resimler başlıklar konular vs. sadece yazılar çıkıyor.

 6. 15 Şubat, 2012, 19:37

  çıkmaz tabi 🙂 mynet.com un bir sürü subdomaini var subdomainlerin hepsini tek tek girmen gerekiyor örneğin images.mynet.com gibi kolay gelsin

 7. guvenn kayıkcıoglu
  14 Mart, 2012, 12:52

  windows 7 için tcp/ip de secenekler kısmı yok onu nasıl yapacağız? acil cevap werirseniz?

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: