Başlangıç > Bilgisayar, Yazılım, İpuçları > IPMGUI.EXE: Avira In Product Messaging Uyarısından Kurtulmak

IPMGUI.EXE: Avira In Product Messaging Uyarısından Kurtulmak

Merhabalar,

Hem kişisel bilgisayarımda kullandığım hem de çevremdeki herkese önerdiğim iyi ve ücretsiz bir güvenlik yazılımı olan Avira Free Antivirus, son zamanlarda rahatsız edici bir pop-up gösteriyordu. Pop-up, Avira’nın ücretli sürümlerinin reklamını içeriyor ve ondan kurtulmak imkansız. Tek sahip olduğu seçenek “Remind me later” ve bu yüzden bir şekilde kurtulmak şart.

Avira In Product Messaging Pop-up

Avira In Product Messaging Pop-up

Avira ile tanıştığım, güvenlik konusunda çok iyi forum olan Doctus’a bu durumu yazdım, ardından bir arkadaşımın alıntıladığı çözümle kurtulabildim.

Başlat çubuğunda, sağ tarafta bulunan Avira systray simgesine sağ tıklayıp “Configure Avira Antivirus” seçimini yapın. Ardından açılan pencerede, önce “Expert mode”un açık olduğundan emin olun ve solda “General” listesi altında “Security” sekmesine tıklayın. Bundan sonra açılan bölümde aşağıdaki resimde gösterilen dört adet seçili butonu, işaretsiz hale getirip, “Apply” butonuna tıklayın ve eğer yazılım sizden bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı istiyorsa bunu yapın ve geri dönün.

Avira Configuration Security Sekmesi

Avira Configuration Security Sekmesi

Daha sonra Program Files altındaki Avira klasöründen “ipmgui.exe” dosyasını bulun, ve adını değiştirin (isterseniz silebilir başka bir yere taşıyabilirsiniz ama belki ihtiyaç olur). Bi önceki paragrafta anlattığım işlem size bunu yapabilmenizi sağlayacaktır.

Bu işlemden sonra da ilgili “Security” sekmesine gelin ve işaretini kaldırdığınız dört butonu tekrar işaretleyin. Eğer yazılım sizden bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı isterse, bunu yapın.

Tekrar döndüğünüzde artık o uyarı/reklam çıkmıyor olacak.

Kolay gelsin.

Reklamlar
 1. taba
  17 Ağustos, 2012, 05:26

  Sn. Güngör,

  Yukarda “ipmgui.exe’yi silerek Avira reklamından (uyarısından) kurtuldum” demişsiniz; ancak, bu kurtuluşunuz 24 saat sürmemiştir; çünkü, Avira yaptığı ilk güncellemede, sildiğiniz ipmgui.exe’yi yeniden yüklemiş ve reklama kaldığı yerden devam etmiştir..:)

  Bu reklamı önlemenin birkaç yolu var ve de Windows’un yazılım kısıtlama özelliğini kullanmak bunlardan birisi; örneğin, Windows’un XP Pro, Vista (Windows 7) Pro, Business, Enterprise ve Ultimate sürümlerinde aşağıdakileri uygulamalısınız:

  1- “Başlat > Denetim Masası > (Sistem ve Güvenlik) Yönetimsel Araçlar” yoluyla “Yerel Güvenlik İlkesi”ni çift tıklayın;

  2- Açılan pencerenin solunda “Yazılım Kısıtlama İlkeleri”ni genişletip “Ek Kurallar”ı sağ tıklayarak “Yeni Yol Kuralı…”nı şeçin;

  3- Açılan pencerede “Gözat” düğmesine basarak “C:\Program Files\Avira\AntiVir Desktop” yoluyla “avnotify.exe”yi seçip “Tamam” düğmesine ve yine “Tamam” düğmesine basın;

  4- Yukarda 2 ve 3’te “avnotify.exe” için yaptığınız işlemlerin aynısını “ipmgui.exe” için de yapın…

  Böylelikle, Avira’nın hem reklam pecerelerinin hem de “Satın al – Daha sonra anımsat” içerikli iletişim kutularının açılmasını engellemiş olursunuz; ancak, yaptığınız bu engelleme nedeniyle Avira size çok gücenir ve bilgisayarı her açışınızda (açık kaldığı sürece birkaç saat arayla) size şöyle bir sitemde bulunur:

  “Bu program (ipmgui.exe) grup ilkesi tarafından engellendi. Daha fazla bilgi için sistem yöneticinize danışın”

  “Tamam” düğmesine basarak ve de “Gülü seven dikenine katlanır” diyerek, Avira’nın bu kadarcık ekşimesini hoş karşılamak gerekir sanırım..:)

  • 22 Nisan, 2013, 14:07

   Bundan dolayı çoktan MSE (Microsoft Security Essentials) yazılımına geçmiştim. Avira’yı çok severim ama en kısa zamanda deneyeceğim. Çok Teşekkürler. 🙂

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: